Harry Potter v nás, láskyplná seveřanka a pozvánka do světa létajících melounů

Výtvarné & literární » Harry Potter v nás, láskyplná seveřanka a pozvánka do světa létajících melounů

22.12.2018

Vánoce! Šílené oči pána, který se prodírá davem k tramvaji, v ruce pět tašek, na tachometru smrt. Fronty všude, světélka blikají, nervozita stoupá. Co? Kde? Kdy? Snad právě teď je ten správný čas, abych se s vámi podělila o tři zajímavé věci/lidi, které mě v poslední době upoutaly, a které by mohly i vám pomoci nastolit v duši trochu milé a klidné atmosféry.
 

Ať už jste četli ságu o Harrym Potterovi nebo ne, zcela jistě jste se s kouzelnickým světem, který se v těchto knihách objevuje, nějakým způsobem setkali. Pro spoustu dětí i dospělých je to krásné místo, kam se dá uniknout před všednodenním stresem, místo, kde člověk může zažít magii na vlastní kůži.
Chcete-li se na tenhle fenomén podívat více zblízka, či přesněji řečeno více zevnitř, nelze než vám doporučit úžasnou knihu Mathiase Junga Kouzlo sebeuskutečnění. Harry Potter v nás. Jde o hlubinný výklad potterovské série, který dává postavy i příběh do širších, především mytologických a psychologických, souvislostí a zároveň nám je předkládá tak, abychom v nich lépe viděli a nalezli to individuální, co se týká každého jedince. Na příkladech nám pomáhá pochopit naši vnitřní cestu, dobro a zlo v nás, smutek i sílu smíchu, přátelství a lásky. Z řádků lze neobyčejně dobře vyčíst, jak je sám autor laskavý a moudrý.
Knihu najdete v několika málo antikvariátech (můžete to zkusit zde), jistojistě je ovšem dostupná v síti knihoven (alespoň v těch pražských ano).

 

Když už se bavíme o laskavosti, nelze než nezmínit švédskou fotografku, malířku a autorku videoblogů Jonnu Jinton.
Ta již nějaký čas sdílí svůj příběh na internetu. Zhruba ve dvaceti letech odešla ze školy v Göteborgu, opustila město, aby mohla žít na severu v místě, kde má své kořeny a dostala se blíž k přírodě a sama k sobě. Natáčí o tom videa, ve kterých nám ukazuje své šťastné i těžké momenty, krásu i náročnost takového rozhodnutí.
Je až neskutečné, jak pozitivní a silnou odezvu vyvolává v desetitisících lidí, kteří jí sledují. Její „komunita“ nejenže podporuje Jonnu, ale i sama sebe navzájem. Pokud chcete zažít opak tak běžné negativistické a záštiplné internetové komunikace, podívejte se na některé z jejích videí a na komentáře pod ním. Možná jako já strnete v němém úžasu. (Mrknout můžete třeba sem.)

 

Nakonec tu máme díla malíře MICLa. Tento autor původem z Brna vytváří na plátnech světy plné létajících předmětů či obskurně velkých rostlin, které jakoby vypadly ze stránek nějaké vědecko-fantastické knihy. Síla jeho díla tkví v příjemně nesmyslně-smyslném světe, do kterého se člověk touží ponořit. (Co se týče techniky, mám za to, že tam je ještě na čem pracovat, ale u koho a čeho není, že?)
Obraz v tomto případě řekne více než tisíc slov, a tak můžete posoudit sami tady nebo osobně na jeho výstavě v kutnohorském GASKu, a to až do 3. února 2019.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem
Nepřihlášený