Překvapivá vášeň v Poděbradech

Výtvarné & literární » Překvapivá vášeň v Poděbradech

14.3.2019

V Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech je od této soboty ke shlédnutí výstava malíře Františka Líbala s názvem Tlumená imprese. Pokud bych jí měla popsat pár slovy, řekla bych, že je to expozice plná překvapení. Ač zdánlivě temná, skoro až nezajímavá, ve skutečnosti je úžasným výbuchem barev a důkazem malířovy fascinující schopnosti dívat se a vidět.

František Líbal se narodil v roce 1896 ve Veselí nad Lužnicí. Jeho otec byl advokát a asi nenesl úplně lehce, že jeho syn, už v době studií na gymnáziu v Třeboni, propadl malbě. Po maturitě František odešel do Prahy na Akademii výtvarných umění, podnikal řadu studijních cest, pobýval po celé západní Evropě a neustále se vzdělával. Od realismu přešel skoro výhradně k impresionistickému projevu. Později se usadil v Praze, pravidelně však navštěvoval své rodné jižní Čechy a trávil zde letní měsíce. Zemřel v roce 1974.
Ptáte se, čím může být pro nás jeho malba zajímavá dnes?
Upřímně, když vstoupíte do expozice v Galerii Ludvíka Kuby, první dojem není zrovna lichotivý. Stojíte před obrazem, který vypadá skoro jako mazanice čtyřletého dítěte a říkáte si, že jste možná měli jít raději na kávu. Odstoupíte si o metr, o dva od obrazu, protože se přeci jedná o impresionismus, u kterého je to nezbytné – ale, světe div se, žádné zlepšení. Člověk se samozřejmě nevzdá tak rychle, a tak přejde do vedlejší, podstatně rozměrnější místnosti galerie, dívá se a dívá… Zaujme ho nejrealističtější obraz Interiéry Škodových závodů v Plzni (vlevo) z roku 1923; hala jako kdyby se zde skutečně chystala pohltit diváka. Jinak ovšem stále nic, žádný div. A pak se to stane! Koutkem oka zachytíte jeden z obrazů, který je od vás tak pět metrů a strnete v úžasu. Najednou vše dává smysl a vy běháte po místnosti s nezkrotným nadšením, lezete do nejnesmyslnějších koutů, abyste si mohli vše prohlédnout z té správné vzdálenosti. Ta se totiž ukazuje být klíčová; v tomto případě dokonce platí, že čím dál se člověk nachází, tím lépe. Jen tak totiž můžeme obdivovat například Rašeliniště v jižních Čechách, Trh v Třeboni nebo nádheru Kaluže v lese a vidět v dílech tlumenou vášeň a lásku malíře ke kraji, přírodní i městské krajině jako takové, i k samotné malbě. Teprve z opravdové dálky se tahy štětcem složí a jejich barvy se slijí v jednotlivou vtahující plochu tak, že můžeme vyloženě cítit intenzitu, se kterou byl obraz namalován.
Má jediná výtka k organizátorům expozice pak logicky pramení z tohoto. I když vím, že prostor galerie je spíše menší a bohužel nedovoluje příliš možností, v tomto případě by stálo za to s ním trochu čarovat. Je totiž veliká škoda, že u některých pláten je v podstatě nemožné zrealizovat onen tolik potřebný odstup. I tak ale návštěva Poděbrad stojí za to.
A na tu kávu si po výstavě můžete nakonec zajít taky. Třeba hned za roh do lázeňské kavárny Viola, ve které vás obslouží místní učni, a kde si můžete dát i skvělý zákusek.

František Líbal: Tlumená imprese
Galerie Ludvíka Kuby, Poděbrady
9.3. - 12.5. 2019

 vlevo: Sv. Barbora v Kutné Hoře, 1933
nahoře: pohled do výstavy

 

 

 

Nepřihlášený